Jumpstarter aanbieding: zo herken je een echte deal
Een jumpstarter met zestig euro korting op een adviesprijs die je nergens anders terugvindt, is geen aanbieding. Dat is gewoon de prijs, met een streep erdoor. Het verschil tussen die twee zie je pas als je weet welke drie getallen op een productpagina er werkelijk toe doen: piekstroom, accucapaciteit en de opsomming van beveiligingen. Deze pagina laat zien hoe je die getallen tegen elkaar wegstreept, en op welke momenten in het jaar het prijstechnisch wel of niet loont om te wachten.
Deel bij een 12V-jumpstarter tot ongeveer 150 euro de piekstroom door de prijs. De Fast II levert 2160 A voor 99,95 euro: afgerond 22 piekampère per euro. Rond de 20 A per euro loopt in ons eigen assortiment de scheidslijn tussen betalen voor startvermogen en betalen voor iets anders. Zit een model daaronder, vraag dan waar het verschil heen gaat — meer accucapaciteit, IP65, 24V of een ingebouwde compressor zijn geldige antwoorden, een groter kortingspercentage niet. Let wel op: piekstroom is geen genormeerde meting, dus gebruik deze deling om aanbiedingen te vergelijken en niet als bewijs van prestatie. De doorgestreepte adviesprijs zegt niets; de laagste prijs van de afgelopen dertig dagen zegt alles.
Wat je hieronder vindt
- Waarom de adviesprijs bij jumpstarters vaak fictie is
- De dertigdagenregel: wat een van-prijs moet betekenen
- Piekampère per euro: de rekensom die je zelf maakt
- Waarom je bijna nooit CCA op een jumpstarter ziet staan
- Capaciteit: waarom mAh je op het verkeerde been zet
- Beveiligingen: de specificatie die je moet opzoeken
- Garantie en service tellen mee in de prijs
- Waarom een jumpstarter van 20 euro je auto niet start
- Wat je per prijsklasse mag verwachten
- Wanneer is een jumpstarter prijstechnisch interessant?
- Black Friday: wat er echt met de prijzen gebeurt
- Marktplaats en tweedehands: waar je op let
- Onbekende webshop: zeven controles voor je bestelt
- De laatste check voor je afrekent
- Veelgestelde vragen
- Verder lezen
Waarom de adviesprijs bij jumpstarters vaak fictie is
Bij een boormachine van een bekend merk bestaat er zoiets als een fabrikantenadviesprijs. De fabrikant maakt het product, verkoopt het aan honderden winkels en geeft een richtprijs af. Wijkt een winkel daar sterk vanaf, dan is dat betekenisvol.
Jumpstarters zitten anders in elkaar. Een groot deel van de markt bestaat uit apparaten die in dezelfde fabrieken van de band lopen en vervolgens onder tientallen verschillende merknamen worden verkocht. Er is dan geen onafhankelijke partij die een adviesprijs vaststelt. De verkoper bepaalt de doorgestreepte prijs zelf — en dat maakt hem net zo veel waard als het getal dat je er zelf naast schrijft.
Vier signalen dat je naar een verzonnen van-prijs kijkt:
- Het kortingspercentage is al maanden hetzelfde. Een echte actie heeft een begin en een eind; een permanente korting is de gewone prijs.
- Dezelfde jumpstarter heeft op drie verkoopkanalen drie verschillende adviesprijzen.
- De afteller loopt af en begint daarna gewoon opnieuw.
- Er staat "adviesprijs" bij een merknaam die je verder nergens tegenkomt. Wie adviseert die prijs dan?
Deze toets geldt ook voor ons. Kom je op deze site een doorgestreepte prijs tegen, stel dan dezelfde vraag: wat heeft dit model de afgelopen dertig dagen daadwerkelijk gekost? Een verkoper die dat niet kan of wil beantwoorden, heeft geen aanbieding maar een verhaal.
De dertigdagenregel: wat een van-prijs moet betekenen
Sinds de Europese Omnibusrichtlijn in Nederland is ingevoerd, gelden er regels voor het aankondigen van een prijsverlaging. De kern: als een verkoper een prijsverlaging aankondigt, moet hij daarbij de laagste prijs vermelden die hij in een periode vóór die verlaging heeft gehanteerd — een referentieperiode van dertig dagen. Een winkel die het model twee weken geleden voor 139 euro verkocht, mag dus niet ineens "van 199 voor 139" boven de pagina zetten.
Er bestaan uitzonderingen, bijvoorbeeld voor introductieprijzen en voor stapsgewijze afprijzingen tijdens één doorlopende uitverkoop. De precieze formulering en de uitzonderingen kun je nalezen bij de Autoriteit Consument & Markt; dat is de toezichthouder die hier in Nederland over gaat. Wij zijn geen juristen en je moet ons hierin dus niet blind vertrouwen — de ACM wel.
Wat je er praktisch mee doet: behandel de doorgestreepte prijs als een bewering die getoetst kan worden. Noteer een paar weken vóór een verwachte actieperiode zelf de prijs van de modellen op je shortlist. Vergelijk in de actieweek tegen jouw notitie, niet tegen het getal dat de verkoper erboven zet.
Piekampère per euro: de rekensom die je zelf maakt
Piekstroom is het getal dat elke fabrikant wél publiceert. Het is niet perfect en het is vooral niet genormeerd: er bestaat geen voorgeschreven meetmethode, dus twee modellen met hetzelfde getal op de doos kunnen na een paar seconden kruien verschillende stromen leveren. Reken er bovendien op dat je in de praktijk 60 tot 70 procent van de opgegeven piekstroom werkelijk beschikbaar hebt. Deel je de piekstroom door de prijs, dan krijg je daarom geen prestatiemaat, maar wel een bruikbare vergelijking tussen aanbiedingen die het getal op dezelfde manier opgeven.

Hieronder de rekensom over ons eigen 12V-assortiment. De piekstroom komt van de productpagina's, de prijs is de actuele verkoopprijs.
| Model | Prijs | Piekstroom | Piek-A per euro (afgerond) |
|---|---|---|---|
| Almighty M2 Pro | € 119,95 | 1200 A | 10 |
| Armor Mini | € 79,95 | 1000 – 1500 A | 13 – 19 |
| Fast 2 | € 119,95 | 2160 A | 18 |
| Fast II | € 99,95 | 2160 A | 22 |
| Armor | € 139,95 | 3000 A | 21 |
| Fast Max | € 139,95 | 4120 A | 29 |
| Almighty M6 Pro | € 129,95 | 4250 A | 33 |
| Armor Pro 2 | € 199,95 | 3000 A | 15 |
De uitersten liggen ver uit elkaar: de Almighty M6 Pro haalt afgerond 33 A per euro, de Almighty M2 Pro 10. Een verschil van meer dan een factor drie binnen één assortiment laat meteen zien waarom dit getal alléén niet genoeg is. Een laag getal is geen diskwalificatie, maar wel een vraag: waar gaat de rest van mijn geld naartoe? Die vraag horen wij ook over onze eigen modellen te beantwoorden, dus hieronder staan alle vier de modellen die onder de 20 uitkomen.
- Armor Pro 2 — 15 A per euro. Dezelfde 3000 A als de gewone Armor van 139,95 euro, maar met een accu van 83.200 mAh, een spatwaterdichte IP65-behuizing en negen aansluitingen waarmee het apparaat ook als klein stroomstation dient. Het verschil is aanwijsbaar.
- Armor Mini — 13 tot 19 A per euro. Hier koop je formaat: ongeveer 148 × 76 × 23,5 mm en 0,26 tot 0,32 kilo, klein genoeg voor het dashboardkastje. Let wel op de spreiding: de piekstroom loopt van 1000 tot 1500 A en de capaciteit van 6.000 tot 8.000 mAh, afhankelijk van de uitvoering. Die 19 geldt dus alleen voor de zwaarste variant.
- Fast 2 — 18 A per euro. Dezelfde 2160 A als de Fast II, maar twintig euro duurder, en de productpagina geeft geen accucapaciteit op. Zoek je puur startvermogen per euro, dan is de Fast II van de twee de logische keuze.
- Almighty M2 Pro — 10 A per euro. Het laagste getal in de tabel, en wij kunnen het niet met een extra eigenschap goedpraten: 1200 A en 8.000 mAh (29,6 Wh) is op allebei minder dan de Fast II van 99,95 euro met 2160 A en 18.000 mAh. Is 1200 A genoeg voor jouw auto — dat kan, bijvoorbeeld bij een benzinemotor tot 1,4 liter met een gezonde accu — dan is het een prima apparaat. Maar op piekstroom per euro is dit onze duurste keuze, en dat hoor je te weten voordat je afrekent.
Zo gebruik je de kolom dus. Kun je de vraag beantwoorden met een concrete eigenschap die je nodig hebt, dan klopt de prijs. Kun je dat niet, dan koop je lucht — ook bij ons.
Vergelijk nooit de piekstroom van een 12V-model met die van een 12V/24V-model. Een 24V-jumpstarter bevat extra schakelelektronica en een zwaardere accu, en zit daardoor structureel lager in deze tabel. Dat is geen slechte deal — het is een ander product.
Waarom je bijna nooit CCA op een jumpstarter ziet staan
CCA staat voor Cold Cranking Amps en is voor autoaccu's een genormeerde meting. In de SAE-definitie is het de stroom die een 12V-accu dertig seconden lang kan leveren bij −18 °C, waarbij de klemspanning boven 7,2 volt blijft. Dertig seconden. Dat is een heel andere belofte dan een piek die milliseconden duurt.
Het eerlijke antwoord op "wat is de CCA van deze jumpstarter?" is dat vrijwel geen enkele fabrikant dat getal publiceert — wij ook niet. Wat je op vrijwel elke productpagina in deze markt vindt, is de piekstroom. Een goede jumpstarter hoeft ook geen dertig seconden te leveren; een startpoging duurt gangbaar twee tot vijf seconden. Maar het betekent wel dat "CCA per euro" in de praktijk een rekensom is die je niet kunt maken, omdat de teller ontbreekt.
Wat je in plaats daarvan doet: vergelijk piekstroom alleen tussen modellen die het op dezelfde manier opgeven, en let op formuleringen als "tot" of "piek". In ons assortiment staat bij de Armor Mini bijvoorbeeld bewust "tot 1500 A (modelafhankelijk)" — dat is minder mooi dan een hard getal, maar het is wel wat er staat. Verkopers die een rond getal als 8000 A noemen zonder enige toelichting, geven je minder informatie, niet meer. In CCA vs peak amps gaan we dieper in op wat de twee meetmethodes precies wel en niet zeggen.
Capaciteit: waarom mAh je op het verkeerde been zet
Hier gaat het bij aanbiedingen het vaakst mis. Een advertentie roept "20.000 mAh" en dat klinkt enorm — tot je beseft dat mAh bij een lithiumaccu wordt gemeten op celspanning, niet op 12 volt. De echte maat voor energie is wattuur (Wh): capaciteit in ampère-uur maal spanning.
| Accutype | Nominale celspanning | 20.000 mAh komt neer op | Voorbeeld uit ons assortiment |
|---|---|---|---|
| Lithium-ion / lithium-polymeer | ca. 3,6 – 3,7 V | ca. 72 – 74 Wh | Almighty M6 Pro: 24.000 mAh ≈ 88 Wh (3,67 V per cel) |
| Lithium-ijzerfosfaat (LiFePO4) | ca. 3,2 V | ca. 64 Wh | Monster Start P5: 352.000 mAh = 1133,4 Wh (3,22 V per cel) |
| Als je mAh fout leest als 12V | 12 V | 240 Wh | bestaat niet — dit is de denkfout |
Die laatste regel is de kern. Wie 20.000 mAh leest alsof het bij 12 volt geldt, overschat de accu met ruim een factor drie. Beide voorbeelden in de tabel komen van onze eigen productpagina's, waar zowel mAh als Wh vermeld staan; daar kun je de omrekening controleren in plaats van hem van ons aan te nemen.
Praktisch gevolg voor een aanbieding: een model dat alleen "20.000 mAh" roept en verder niets, geeft je geen enkele grond om te vergelijken. Een model dat mAh én Wh noemt, of mAh plus het accutype, wel. Het verschil tussen li-ion en LiFePO4 gaat trouwens over veel meer dan spanning — LiFePO4 heeft doorgaans een langere levensduur in laadcycli en betere temperatuurstabiliteit, maar is per Wh zwaarder en duurder. Dat leggen we uit in lithium jumpstarter of loodzuur startbooster.
Beveiligingen: de specificatie die je moet opzoeken
Beveiligingen kosten geld en zijn niet zichtbaar. Precies daarom sneuvelen ze als eerste in een goedkoop model. Een fatsoenlijke productpagina benoemt ze afzonderlijk. Dit is de lijst die je zoekt:
- Omgekeerde polariteit — het apparaat weigert stroom te leveren als je plus en min verwisselt. Dit is de belangrijkste.
- Kortsluiting — de klemmen mogen elkaar kunnen raken zonder vonkenregen.
- Overbelasting — begrenzing van de uitgaande stroom.
- Oververhitting — uitschakeling bij te hoge celtemperatuur.
- Overlading en diepontlading — beschermt de accu zelf, en daarmee de levensduur.
- Vonkvrij aansluiten — de klemmen staan pas onder spanning als ze correct vastzitten.
Staat er alleen "meervoudige beveiliging" zonder dat er iets wordt opgesomd, beschouw dat dan als niet gespecificeerd. Dat is geen cynisme; het is dezelfde logica als bij "capaciteit: hoog".
Let op wat een CE-markering wel en niet is. CE is een verklaring van de fabrikant of importeur dat het product aan de geldende Europese eisen voldoet. Het is geen keurmerk van een onafhankelijk testinstituut en niemand plakt hem er namens de EU op. Ontbreekt CE volledig op een elektrisch apparaat dat in de EU wordt verkocht, dan is dat een duidelijk signaal. Aanwezigheid alleen is nog geen bewijs van kwaliteit.
Garantie en service tellen mee in de prijs
Twee jumpstarters van 120 euro zijn niet even duur als je bij de ene na veertien maanden nergens terechtkunt. Bij een aanbieding hoort de vraag: wat koop ik er nog meer bij?
In Nederland heb je bij aankoop bij een handelaar altijd recht op een product dat voldoet aan wat je er redelijkerwijs van mag verwachten — dat heet conformiteit en staat los van welke fabrieksgarantie dan ook. Hoelang die bescherming precies loopt en hoe de bewijslast daarbinnen verdeeld is, hangt af van het product en van de exacte wettekst. Zoek dat op bij de ACM in plaats van af te gaan op wat een webshop erover schrijft; verkopers hebben er belang bij om hun eigen fabrieksgarantie als "de garantie" te presenteren.
Drie dingen die je concreet nakijkt:
- Zijn kabels en klemmen los te bestellen? Dat zijn de slijtdelen. Bij een eenmalige importeur is het antwoord meestal nee, en dan is een kapotte klemset het einde van het apparaat.
- Wie repareert of vervangt er bij een defect? Een Nederlandse of Europese partij, of een adres in een derde land waar jij het pakket naartoe stuurt?
- Wat kost het per jaar? Een Fast II van 99,95 euro die vijf jaar meegaat kost 20 euro per jaar. Een model van 40 euro dat er twee haalt, kost er 20. Dan is de goedkope niet goedkoper.

Hoelang zo'n apparaat werkelijk meegaat hangt vooral af van hoe je hem bewaart en bijlaadt. Dat is geen bijzaak: een lithiumaccu die maandenlang bijna leeg wordt weggelegd, veroudert versneld. De boosdoener is dan de lage laadtoestand, niet de kou — koud bewaren remt de veroudering van een lithiumcel juist af. Kou is wél een probleem bij het laden: een lithiumcel onder nul bijladen beschadigt hem. Laad hem dus binnen bij, op kamertemperatuur, en berg hem nooit leeg op. We hebben dat apart uitgewerkt in hoe lang gaat een jumpstarter mee.
Weet je nog niet welke klasse bij jouw auto past? De keuzehulp loopt in een paar vragen langs motorinhoud, brandstof en gebruik.
Naar de keuzehulpWaarom een jumpstarter van 20 euro je auto niet start
Om te beginnen de eerlijkheid: wij verkopen die apparaten niet en hebben ze niet getest. Wat we wel kunnen doen, is de natuurkunde ernaast leggen.
Een startmotor trekt bij een koude start als vuistregel ruwweg 150 tot 350 ampère bij een benzinemotor en 300 tot 600 ampère bij een diesel. Die getallen lopen flink uiteen met motorinhoud, olieviscositeit en buitentemperatuur; wat jouw auto precies vraagt, staat in het instructieboekje en op de accu zelf. En het is geen piekje: die stroom moet enkele seconden achter elkaar geleverd worden.
Om dat te kunnen, moet drie dingen kloppen. De accucel moet de stroom kunnen afgeven zonder dat de spanning instort. De kabels moeten dik genoeg zijn — bij honderden ampères is kabeldoorsnede geen detail maar het hele verhaal. En de klemmen moeten voldoende contactoppervlak op de accupool maken. In een apparaat van twintig euro is op alle drie bezuinigd, en de aangeprezen piekstroom van 600 of 1000 A zegt niets over wat er na twee seconden overblijft.
Daar komt bij dat moderne auto's zwaarder belasten dan tien jaar geleden: start-stopsystemen, meer elektronica die ook tijdens het starten voeding vraagt, en zwaardere EFB- of AGM-accu's. Een koude start is precies het moment waarop al die factoren tegelijk tegenwerken.
En dan het gevaarlijkste punt: ontbrekende polariteitsbeveiliging. Verwissel je bij zo'n apparaat de klemmen, dan volgt in het gunstigste geval een doorgebrande zekering en in het ongunstigste geval schade aan de boordelektronica of een beschadigde accu. De reparatierekening daarvan overtreft de aanschafprijs van elke jumpstarter in dit artikel. Lees ook jumpstarter veilig gebruiken voor de fouten die het vaakst geld kosten.
De ondergrens is dus geen prijs maar een eigenschap: een jumpstarter waarvan je niet kunt achterhalen welke beveiligingen erin zitten, is voor geen enkel bedrag een goede aankoop.
Wat je per prijsklasse mag verwachten
De onderstaande tabel geeft de bandbreedtes uit onze eigen reeks, zodat je kunt zien wat een bedrag ongeveer moet opleveren. Kom je bij een andere verkoper een model tegen dat in zijn klasse duidelijk minder biedt, dan is de korting het verschil aan het goedmaken.
| Prijsklasse | Piekstroom in deze klasse | Realistisch geschikt voor | Voorbeeld |
|---|---|---|---|
| onder € 40 | geadverteerd 600 – 1000 A, zelden onderbouwd | scooter, brommer, tuinmachine | voeren wij niet |
| € 70 – 100 | 1000 – 2160 A | benzine tot ongeveer 2,0 liter; voor een diesel is deze klasse te licht | Armor Mini € 79,95 (1000 – 1500 A) · Fast II € 99,95 (2160 A) |
| € 100 – 150 | 1200 – 4250 A; hier is de spreiding het grootst | benzine tot ongeveer 3,5 liter; voor diesel pas vanaf de modellen met 3000 A of meer | Almighty M2 Pro € 119,95 (1200 A) · Fast 2 € 119,95 (2160 A) · Almighty M6 Pro € 129,95 (4250 A, met compressor) · Armor € 139,95 (3000 A) · Fast Max € 139,95 (4120 A) |
| € 150 – 250 | 3000 A plus grote accu en IP65 | dagelijks gebruik, buiten, camper | Armor Pro 2 € 199,95 (3000 A, 83.200 mAh) |
| € 250 – 600 | 2500 – 8000 A, 12V én 24V | bestelwagen, vrachtwagen, landbouw | Monster Start N1 € 279,95 (2500 A) · Monster Start P1 € 349,95 (3700 A, 58.800 mAh) · Monster Start P5 € 599,95 (8000 A) |
Twee dingen vallen op als je de tabel van boven naar beneden leest. Ten eerste: tussen 100 en 150 euro zit het gebied waar de piekstroom per euro het gunstigst uitvalt voor een gewone personenauto — maar de spreiding binnen die klasse loopt van 1200 tot 4250 A, dus de prijsklasse alleen zegt hier niets. Ten tweede: boven de 250 euro betaal je niet zozeer voor meer ampères, maar voor 24V-ondersteuning en voor een accu die een hele werkdag meerdere starts aankan. Rijd je personenauto, dan is dat geld dat je niet hoeft uit te geven. Zoek je een jumpstarter voor een vrachtwagen, dan is het geen luxe maar een eis.
Kijk uit met de motorinhoud-claims op productpagina's, ook met die van ons. Bij de Armor Mini staat "benzine tot 6.0L / diesel tot 4.0L". Zulke claims gaan uit van een gezonde accu bij ongeveer 20 graden, niet van een accu van vijf jaar oud bij vorst. Reken daarom met piekstroom en niet met motorinhoud: een diesel van 1,5 tot 2,0 liter met een accu van vijf jaar komt bij min 10 graden volgens onze ampèretabel per voertuig uit op ruim 2.300 A. Een model van 2160 A red je het daar waarschijnlijk niet mee; 3000 A wel. Voor diesel begint de bruikbare klasse dus hoger dan de prijs alleen suggereert.
Wanneer is een jumpstarter prijstechnisch interessant?
Jumpstarters zijn een seizoensproduct. De vraag piekt als het vriest, en dat is precies wanneer de prijzen het minst zacht zijn en de populaire modellen op zijn. Buiten het winterseizoen koop je rustiger en met meer keuze. Hieronder per periode het concrete gegeven waar je in die maanden iets aan hebt.
| Periode | Wat er in die periode concreet speelt | Wat je doet |
|---|---|---|
| September – oktober | De dertigdagenregel kijkt naar de laagste prijs uit de 30 dagen vóór een aangekondigde verlaging | Noteer van 2 tot 3 modellen de prijs mét de datum; dat wordt jouw referentie |
| Black Friday-week | Black Friday valt altijd op de vrijdag tussen 23 en 29 november; de actieperiode beslaat gangbaar 3 tot 10 dagen | Leg het bedrag naast je eigen notitie; is het niet lager, dan koop je niets |
| December | Bij een online aankoop binnen de EU heb je 14 dagen wettelijke bedenktijd; bij ons zijn dat er 50 | Bestel ruim op tijd — een retour rond de feestdagen kost extra dagen |
| Januari – februari | Voor een benzinemotor van 1,5 tot 2,0 liter geldt 800 A als ondergrens bij 20 graden, 1.200 A jaarrond en 1.600 A winterzeker | Kies op amperage en op voorraad; de zwaardere modellen raken in deze weken het eerst op |
| Maart – mei | Van de opgegeven piekstroom is in de praktijk 60 tot 70 procent beschikbaar; dat rekenwerk doe je liever nu dan bij vorst | Reken je eis één keer door en leg hem vast in 2 tot 3 kandidaten |
| Juni – augustus | Een model van € 99,95 dat 5 jaar meegaat kost € 20 per jaar; een model van € 40 dat er 2 haalt evenveel | Vergelijk op kosten per jaar in plaats van op aanschafprijs |
Het slechtste moment om een jumpstarter te kopen is de ochtend dat je hem nodig hebt. Dan koop je onder tijdsdruk, betaal je spoedverzending en heb je geen keuze. Elk ander moment is beter — ook een moment zonder actie.
Black Friday: wat er echt met de prijzen gebeurt
Black Friday is voor deze productgroep het drukste moment van het jaar. Dat betekent twee dingen tegelijk, en ze werken elkaar tegen.
Aan de ene kant is de concurrentiedruk hoog en worden marges echt kleiner. Aan de andere kant is het ook de periode waarin de meeste referentieprijzen worden opgerekt. De dertigdagenregel uit paragraaf twee bestaat precies vanwege dat mechanisme: prijzen die in oktober omhooggingen om in november "afgeprijsd" te kunnen worden. We noemen hier bewust geen percentages, van onszelf niet en van anderen niet — een percentage zonder controleerbare referentieprijs is geen informatie.
Wat wel werkt, is dit:
- Bepaal in oktober je eis, niet je budget. Welke piekstroom heeft jouw auto nodig, en heb je 12V of ook 24V nodig? Gebruik daarvoor de opzoektabel per automodel.
- Zet twee of drie modellen op een shortlist die allemaal aan die eis voldoen, en noteer per model de prijs van dat moment met de datum erbij.
- Vergelijk in de actieweek tegen jouw notitie. Is de prijs onder je notitie gezakt, dan is het een echte verlaging. Staat er alleen een groter percentage bij dezelfde bedragen, dan niet.
- Kijk naar voorraad, niet naar de klok. Bij dit soort acties is uitverkocht raken een groter risico dan een prijs die je misloopt. Een model dat je een week later voor hetzelfde geld koopt, kost je niets extra's.
En als je in november niets vindt dat aan je eis voldoet: niet kopen is ook een uitkomst. Een jumpstarter die te licht is voor je auto, is bij elke prijs weggegooid geld.
Marktplaats en tweedehands: waar je op let
Een tweedehands jumpstarter kan een prima koop zijn, maar je koopt wel het onzichtbaarste onderdeel: de conditie van de lithiumcel. Die veroudert ook zonder gebruik. Een apparaat dat drie jaar half geladen in een schuur lag, kan er van buiten perfect uitzien en toch de helft van zijn capaciteit kwijt zijn.
Belangrijk verschil met een winkelaankoop: koop je van een particulier, dan geldt de consumentenbescherming niet. Geen wettelijke bedenktijd van veertien dagen, geen conformiteitsregeling zoals bij een handelaar. Je koopt wat je ziet. Zie de ACM voor wat er precies wel en niet van toepassing is bij koop tussen particulieren.
Wat je ter plekke controleert:
- De behuizing. Bolling of een deksel dat niet meer sluit betekent een gezwollen cel. Niet kopen, niet meenemen in de auto.
- De klembekken. Zwarte inbrandplekken of vervormd metaal wijzen op een kortsluiting die het apparaat heeft gehad.
- De kabelinvoer. Gescheurde mantel bij de trekontlasting is de plek waar het als eerste misgaat.
- Aanzetten. Laat het display oplichten en het laadniveau tonen. Zakt dat direct weg, dan is de cel op.
- De bon en de aankoopdatum. Zonder bon geen fabrieksgarantie, en zonder datum weet je niet hoe oud de cel is.
- Hoe hij bewaard is. Vraag het gewoon. "Altijd in de auto, nooit bijgeladen" is een ander apparaat dan "binnen, elk halfjaar aan de lader".
Onbekende webshop: zeven controles voor je bestelt
Een scherpe prijs bij een winkel die je niet kent, is pas een aanbieding als je het product ook daadwerkelijk krijgt en kunt terugsturen. Zeven controles die samen ongeveer vijf minuten kosten:
- KvK- en btw-nummer. Die horen op de site te staan. Zoek het KvK-nummer op in het Handelsregister en kijk of naam en vestigingsplaats overeenkomen.
- Een volledig bezoekadres. Alleen een postbus of een contactformulier is te weinig; daar kun je geen product naartoe retourneren.
- Het retourbeleid. Bij een online aankoop bij een handelaar binnen de EU heb je veertien dagen bedenktijd. Staat er iets anders, dan klopt er iets niet — of zit de verkoper buiten de EU.
- Waar de verkoper zit. Een .nl-domein en Nederlandse teksten zeggen niets over de vestigingsplaats. Komt het pakket van buiten de EU, reken dan op invoerrechten en btw bij aflevering, en op retourkosten die de aankoopprijs kunnen benaderen.
- De betaalmethode. iDEAL en creditcard geven je bij problemen een aanspreekpunt. Wordt alleen bankoverschrijving vooraf, een tegoedbon of crypto aangeboden, dan draag je het volledige risico.
- CE-markering en importeur. Zoek wie de Europese importeur is. Bestel je rechtstreeks in een derde land, dan is er vaak geen partij in de EU die je op productveiligheid of garantie kunt aanspreken.
- De reviews die géén vijf sterren hebben. Lees de drie- en tweesterrenbeoordelingen; daar staat wat er misging en of de winkel reageerde. Een webshop met uitsluitend jubelreviews en geen enkele klacht is statistisch onwaarschijnlijk.
De laatste check voor je afrekent
Dit is een prijscheck, geen volledige koopgids: welke eisen je aan het apparaat zelf stelt, staat uitgewerkt in de zeven aankoopcriteria. Loop de punten hieronder langs met de productpagina open, vlak voordat je afrekent.
- De piekstroom staat er als een concreet getal, niet als "krachtig" of "professioneel", en piekstroom gedeeld door prijs komt bij een 12V-model tot 150 euro rond of boven de 20 A per euro uit — of je weet precies waarvoor je het verschil betaalt.
- Dat getal ligt boven de eis die je zelf hebt uitgerekend met de ampèretabel, en niet alleen boven de motorinhoud die op de doos staat.
- De accucapaciteit staat er in mAh én Wh, of in mAh plus het accutype.
- De beveiligingen worden afzonderlijk opgesomd, met in elk geval omgekeerde polariteit en kortsluiting.
- De spanning past bij je voertuig: 12V voor personenauto's, 12V/24V voor trucks en zwaar materieel.
- Er is een aanspreekbare verkoper of importeur binnen de EU, klemmen en kabels zijn los verkrijgbaar, en de van-prijs is controleerbaar — of je negeert hem en kijkt alleen naar het bedrag dat je betaalt.
Alle modellen met piekstroom, capaciteit en prijs op één rij, zonder doorgestreepte prijzen.
Bekijk alle jumpstartersVeelgestelde vragen
Hoe weet ik of een jumpstarter aanbieding echt een aanbieding is?
Negeer de doorgestreepte prijs en reken zelf. Deel de piekstroom door de prijs: bij een 12V-model tot ongeveer 150 euro ligt rond de 20 piekampère per euro de grens waaronder je je moet afvragen waar het verschil heen gaat. Piekstroom is geen genormeerde meting, dus gebruik die deling om aanbiedingen te vergelijken en niet als prestatiegarantie. Controleer daarnaast of de beveiligingen afzonderlijk worden opgesomd en of de accucapaciteit in Wh of met accutype is vermeld. Voldoet het model daaraan, dan is de prijs die je betaalt de enige die telt.
Klopt de doorgestreepte adviesprijs bij jumpstarters?
Vaak niet. Een groot deel van deze markt bestaat uit apparaten die onder verschillende merknamen uit dezelfde fabrieken komen, zodat er geen onafhankelijke fabrikantenadviesprijs bestaat. De verkoper stelt de van-prijs dus zelf vast. Wettelijk moet een aangekondigde prijsverlaging wel de laagste prijs uit de voorgaande dertig dagen als referentie nemen; de exacte regels staan bij de ACM.
Wanneer kun je het beste een jumpstarter kopen?
Buiten het winterseizoen. Van maart tot en met augustus is de vraag het laagst, is de keuze het grootst en koop je niet onder tijdsdruk. Eind november is er de meeste actiedruk maar ook de grootste kans op een opgerekte referentieprijs, en in januari en februari zijn de populaire modellen het vaakst uitverkocht. Het slechtst is de ochtend dat je hem nodig hebt.
Is Black Friday het goedkoopste moment voor een jumpstarter?
Soms, maar dat kun je alleen vaststellen als je vooraf de gewone prijs hebt genoteerd. Zet in oktober twee of drie geschikte modellen op een shortlist met hun prijs en datum, en vergelijk in de actieweek tegen die notitie in plaats van tegen de doorgestreepte prijs. Voorraad is in die week een groter risico dan prijs.
Waarom start een goedkope jumpstarter van 20 euro mijn auto niet?
Een startmotor vraagt bij een koude start als vuistregel 150 tot 350 ampère bij benzine en 300 tot 600 ampère bij diesel, en dat enkele seconden achter elkaar. Daarvoor moeten de accucel, de kabeldoorsnede en de klemmen alle drie voldoende zijn. In een apparaat van twintig euro is op alle drie bezuinigd, en ontbreekt vaak de beveiliging tegen omgekeerde polariteit — de fout die de meeste schade veroorzaakt.
Krijg ik bij deze prijs genoeg piekampère?
Dat zijn twee vragen. Wat je nodig hebt, hangt af van motorinhoud, brandstof, buitentemperatuur en de leeftijd van je accu; die berekening staat in onze opzoektabel per voertuig. Als richtwaarde daaruit: een benzinemotor van 1,5 tot 2,0 liter vraagt 1.200 A voor jaarrond gebruik en 1.600 A om ook bij stevige vorst zeker te zijn, bij 2,1 tot 3,5 liter benzine wordt dat 1.700 tot 2.200 A, en voor diesel loopt het van 2.100 A bij een kleine tot 3.600 A bij een grote. Wat je ervoor betaalt, toets je daarna met de deling piekstroom gedeeld door prijs. Voldoet een model aan allebei, dan is de prijs in orde.
Wat betekent mAh bij een jumpstarter?
Die capaciteit wordt gemeten op celspanning, niet op 12 volt. Bij lithium-ion of lithium-polymeer is dat ongeveer 3,6 tot 3,7 V, bij LiFePO4 ongeveer 3,2 V. 20.000 mAh komt dus neer op ruwweg 64 tot 74 wattuur, niet op de 240 Wh die je zou krijgen als je 12 volt zou aanhouden. Vergelijk daarom bij voorkeur in Wh.
Kan ik veilig een tweedehands jumpstarter kopen?
Dat kan, maar je koopt de conditie van de lithiumcel zonder die te kunnen meten, en bij een particuliere verkoper geldt de consumentenbescherming niet. Controleer de behuizing op bolling, de klembekken op inbrandsporen en de kabelmantel op scheuren, laat het apparaat aanzetten en vraag naar de bon en de aankoopdatum. Bij twijfel over de leeftijd van de cel: niet doen.
Waar let ik op bij een onbekende webshop?
Controleer KvK- en btw-nummer, een volledig bezoekadres, veertien dagen bedenktijd, de vestigingsplaats van de verkoper, de betaalmethode, de Europese importeur en de negatieve reviews. Komt de bestelling van buiten de EU, reken dan op invoerrechten, btw bij aflevering en retourkosten die de aankoopprijs kunnen benaderen.
Verder lezen
Wil je eerst weten welke klasse überhaupt bij je voertuig past, begin dan bij de zeven aankoopcriteria en reken daarna met de ampèretabel per voertuig uit wat je minimaal nodig hebt. Rijd je diesel, dan liggen de eisen hoger: dat staat in de koopgids voor dieselmotoren.
Twijfel je tussen een jumpstarter en een gewone lader, lees dan acculader of jumpstarter — een lege accu die elke week leegloopt, los je namelijk niet op met startvermogen. Overweeg je het model met ingebouwde bandenpomp, dan reken je in is een jumpstarter met compressor het waard uit of dat meerprijsje zich terugverdient.
Een volledig overzicht met alle modellen naast elkaar staat in de vergelijking van alle jumpstarters, en de uitgebreide uitleg per criterium vind je op de koopgidspagina.